تست های شخصیت شناسیمقالات

تست‌های شخصیت ۵ تا ۶ سالگی

تست‌های شخصیت ۵ تا ۶ سالگی

ارزیابی شخصیت کودکان ۵ تا ۶ ساله می‌تواند به ما کمک کند تا با طرز تفکر آن‌ها آشنا شویم و رفتارهایشان را بسنجیم. در فرآیند سنجش شخصیت کودک، می‌توان با موارد ارزشمندی درباره آن‌ها آشنا شد و نکات مثبت و منفی و هر اختلال احتمالی در شخصیتشان را درک کرد.

توضیحات درباره تست های شخصیت 5 تا 6 سالگی

ارزیابی شخصیت کودکان ۵ تا ۶ ساله می‌تواند به ما کمک کند تا با طرز تفکر آن‌ها آشنا شویم و رفتارهایشان را بسنجیم. در فرآیند سنجش شخصیت کودک، می‌توان با موارد ارزشمندی درباره آن‌ها آشنا شد و نکات مثبت و منفی و هر اختلال احتمالی در شخصیتشان را درک کرد. با شناخت صحیح و به موقع شخصیت کودک، می‌توان هم جنبه‌های مثبت را تقویت کرد، هم از بروز اختلالات شخصیتی جلوگیری کرد و هم مشکلات احتمالی آینده در شخصیت کودک را از بین برد. برای اینکه شخصیت کودک را در این سن به‌طور دقیق ارزیابی کنیم، باید تست‌های استانداردی را اجرا کنیم که پس از تجزیه و تحلیل نتایج آن‌ها، طرح‌واره دقیق شخصیت کودک مشخص خواهد شد. برای تجزیه و تحلیل شخصیت کودک در این سن، از پنج آزمون معمول استفاده می‌شود (چهار تست توسط کودک و یک تست توسط والدین کودک انجام می‌شود):

  • تست «آدمک گودیناف» (A.P): این تست به دلیل پشتوانه علمی بالایی که دارد، به یکی از مهم‌ترین تست‌های سنجش شخصیت کودکان در این سن تبدیل شده است و به راحتی می‌توان آن را اجرا کرد.

از طریق این آزمون، موارد متعددی در شخصیت کودک شناسایی می‌شوند که عبارتند از:

۱. حالات روحی

۲. مراحل عاطفی

۳. جنبه‌های آسیب شناختی

۴. خیال‌پردازی

۵. فرار از واقعیت

۶. سهل انگاری

۷. برانگیختگی

۸. ارتباط روانی با زمان آینده

۹. رابطه روانی با پدر

۱۰. برونگرایی

۱۱. گرایش به دستاوردهای عینی

۱۲. محدوده زندگی خیالی

۱۳. حوزه ارزش‌های آرمانی

۱۴. ارتباط روانی با زمان حال

۱۵. عینیت

۱۶. حوزه میل‌های ناخودآگاه

۱۷. نیاز به ایمنی فیزیکی

۱۸. تخیل

۱۹. کم‌رویی

۲۰. فکر کردن

۲۱. محدودیت

۲۲. ارتباط روانی با زمان گذشته

۲۳. رابطه روانی با مادر

۲۴. درونگرایی

۲۵. ترس

۲۶. اعتماد به نفس

۲۷. تمایلات جنسی

۲۸. میل به لذات جسمانی

۲۹. حساسیت

۳۰. ملایمت

۳۱. ظرافت

۳۲. اضطراب

۳۳. افسردگی

۳۴. عصبانیت

۳۵. ناراحتی

۳۶. صلح

۳۷. بدبینی

۳۸. نارضایتی از خود

۳۹. عقده حقارت

۴۰. احساس گناه

۴۱. اختلالات عاطفی

۴۲. اختلالات عصبی

۴۳. ارتباط با محیط

۴۴. ارتباط با خانواده

۴۵. هیجان

۴۶. صداقت و دروغ‌گویی

۴۷. بی‌ثباتی روانی – حرکتی

۴۸. مراحل تحول عاطفی

۴۹. اختلالات خلقی

۵۰. هیستری (هیجان و احساسات غیرقابل کنترل)

۵۱. اختلالات ارگانیک

۵۲. اختلالات روان‌تنی

۵۳. جنبه‌های کلی تفکر و شخصیت

  • تست «باوم» یا «تست درخت»:

این آزمون یکی از مهم‌ترین و استانداردترین آزمون‌های این سنین است که به دلیل کاربرد ساده و پشتیبانی تحقیقاتی متعدد، برای تحلیل جنبه‌های مختلف شخصیت کودکان، بسیار مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. در این آزمون طرز تفکر کودک در مورد خود، محیط، دیگران، والدین، اعضای خانواده، ساختار‌های شخصیتی افکار درونی خود، احساسات سرکوب شده، احساسات مثبت و منفی، نگرش به زمان آینده، حال و گذشته مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

  • تست «نقاشی آزاد»:

تست نقاشی آزاد یکی دیگر از آزمون‌های مهمی است که برای شناسایی شخصیت کودکان به کار می‌رود. در این آزمون ساختارهای ذهنی، روانی، عاطفی و همچنین طرز تفکر کودک با توجه به عناصر و اجزای ترسیم شده نقاشی او ارزیابی می‌شود و رفتار و شخصیت کلی کودک در نتیجه آزمون نشان داده می‌شود.

  • تست اندریافت A.T:

تست اندریافت کودک یک تست شخصیت تصویری است که برای ارزیابی شخصیت کودکان استفاده می‌شود. هدف از این آزمون کمک به کودک برای درک رابطه بین اطرافیان و تعیین مکانیسم‌های دفاعی او است که از آن‌ها برای سازگاری، شناسایی تمایلات، درگیری‌ها، رقابت‌ها و ترس‌ها استفاده می‌کند.

  • تست رورشاخ:

این تست نوعی آزمون فرافکن است که در آن افراد تلقی خود را از لکه‌های عجیب و غریب جوهر بیان می‌کنند و بر اساس این تفسیر و تلقی، روانشناسان نوع شخصیت یا عملکرد احساسی فرد یا حتی اختلالات ذهنی‌اش را تشخیص می‌دهند.

  • تست رفتار کودک آیبرگ ECBI:

تست ECBI یکی از معتبرترین آزمون‌ها برای بررسی رفتار کودکان است. این تست که باید توسط والدین انجام شود، برای تحلیل رفتار کودک بسیار مؤثر است.

لطفاً توجه داشته باشید که عبارات زیر را بخوانید و گزینه‌ای را انتخاب کنید که فکر می‌کنید با شخصیت شما بیشترین همخوانی را دارد و به بهترین نحو شما را توصیف می‌کند. این آزمون باید توسط کودک انجام شود. می‌توانید از او بخواهید که خودش عبارات را بخواند و گزینه مورد نظر را انتخاب کند یا می‌توانید سؤالات را برای او بخوانید تا به آن‌ها پاسخ دهد. توجه داشته باشید که در هنگام خواندن سؤالات، به هیچ وجه در روند پاسخگویی دخالت نکنید. هر گونه دخالت مستقیم یا غیرمستقیم، موجب ایجاد خطا در تجزیه و تحلیل آزمون می‌شود.

 

راهنمای تست

لطفاً برای انجام دقیق تست، دستورالعمل‌های زیر را به دقت دنبال کنید:

مرحله اول

یک دسته مداد رنگی که شامل هفت رنگ آبی، سبز، قرمز، زرد، بنفش، قهوه‌ای و مشکی می‌شود را به کودک بدهید.

مرحله دوم

یک مداد مشکی معمولی به کودک بدهید.

مرحله سوم

یک پاک‌کن و یک مدادتراش به کودک بدهید.

مرحله چهارم

یک کاغذ سایز A4 را به صورت عمودی جلوی کودک قرار دهید.

مرحله پنجم

حالا به کودک بگویید:

«یک آدم رو تا جایی که می‌تونی روی کاغذ بکش و اگه خواستی اون رو رنگ کن.»

نکته

دستور آزمون باید دقیقاً همانطور که ذکر شد انجام شود و در صورت اعمال هر گونه تغییر در روند تست یا گفتن جملات اضافی به کودک، نتیجه تست به‌طور قابل توجهی تغییر می‌کند و اعتباری نخواهد داشت. باید به کودک اجازه داد تا بدون هیچ کمک، انتقاد و تلقینی، هر طور که می‌خواهد نقاشی کند. شما می‌توانید تنها وقتی که کودک در هنگام نقاشی کشیدن شک می‌کند، به او بگویید «خوب است، ادامه بده» تا او را تشویق کنید. اگر کودک در مورد روش نقاشی سؤال کرد، به او بگویید: «تو می‌توانی به هر شکلی که می‌خوای نقاشی کنی، مطمئناً خوب می‌شود.»

کودک باید در انتخاب مکان شخص روی کاغذ، ابعاد آن، جهت کاغذ که ممکن است با جهتی که کاغذ را به او داده‌اید فرق داشته باشد، جنس شخص، استفاده از خط‌کش، عناصر اضافی غیر از موضوع مشخص شده، رنگ‌هایی که در رنگ‌آمیزی استفاده می‌کند یا حتی امتناع از رنگ‌آمیزی با رنگ‌ها آزاد باشد. از آنجایی که تمام این انتخاب‌های کودک می‌تواند در تجزیه و تحلیل آزمون معنادار باشد، هر گونه دخالت در روند نقاشی گزارش تست را تغییر داده و منجر به تحلیل نامناسب می‌شود. در نتیجه، تست را دقیقاً طبق دستور انجام دهید و به هیچ وجه در روند نقاشی کودک دخالت نکنید.

مرحله ششم

فرم مربوطه به این بخش را دانلود کنید، نقاشی کودک را همزمان پیگیری کرده و به سؤالات فرم پاسخ دهید.

مرحله هفتم

حالا از نقاشی کودک عکس بگیرید و آن را به همراه فرم تکمیل شده در این قسمت آپلود کنید.

توجه داشته باشید که برای جلوگیری از خطاهای احتمالی به دلیل ناخوانا بودن، باید قبل از آپلود فرم، آن را تایپ کنید.

مرحله هشتم

یک دسته مداد شمعی، مداد مشکی، پاک‌کن و مداد‌تراش به کودک بدهید. سپس یک کاغذ سایز A4 را به صورت عمودی جلوی او قرار دهید و ازش بخواهید که یک درخت بکشد.

نکته

توجه داشته باشید که نباید چیزی غیر از جمله «یک درخت بکش» بیان کنید و نباید به هیچ وجه در روند ترسیم دخالت کنید. اجازه دهید کودک نقاشی خود را آزادانه و هر طور که می‌خواهد تمام کند. توجه داشته باشید که هر گونه دخالت در روند نقاشی کودک موجب تغییر نتایج آزمون می‌شود. اگر کودک در مورد روش نقاشی سؤال کرد یا از شما پرسید که آیا می‌تواند بخشی از نقاشی خود را پاک کند یا بخش جدیدی را به آن اضافه کند، فقط به او بگویید: «هر طور که خودت می‌خواهی».

مرحله نهم

بعد از انجام تست درخت، از نقاشی کودک عکس بگیرید و آن را در این قسمت آپلود کنید.

مرحله دهم

یک دسته مداد شمعی، مداد مشکی، پاک‌کن و مداد‌تراش به کودک بدهید. سپس یک کاغذ سایز A4 را به صورت عمودی جلوی او قرار دهید و ازش بخواهید که یک نقاشی آزاد بکشد: «تو می‌توانی هر چیزی را که دوست داری بکشی».

نکته

توجه داشته باشید که نباید چیزی غیر از جمله «تو می‌توانی هر چیزی را که دوست داری بکشی» بیان کنید و نباید به هیچ وجه در روند ترسیم دخالت کنید. اجازه دهید کودک نقاشی خود را آزادانه و هر طور که می‌خواهد تمام کند. توجه داشته باشید که هر گونه دخالت در روند نقاشی کودک موجب تغییر نتایج آزمون می‌شود. اگر کودک در مورد روش نقاشی سؤال کرد یا از شما پرسید که آیا می‌تواند بخشی از نقاشی خود را پاک کند یا بخش جدیدی را به آن اضافه کند، فقط به او بگویید: «هر طور که خودت می‌خواهی».

مرحله یازدهم

وقتی کودک نقاشی را تمام کرد، از نقاشی عکس بگیرید و آن را در این قسمت آپلود کنید.

مرحله دوازدهم

حالا تست اندریافت C.A.T را از طریق لینک زیر شروع کنید.

نکته:

اگر کودک در پایان آزمون احساس خستگی و بی‌حوصلگی می‌کند، زمان کوتاهی برای استراحت به او بدهید و وقتی برای تست بعدی آماده شد، آن را شروع کنید. توجه داشته باشید که در طول فرآیند انجام تست‌ها، اگر تمام مراحل را به شکل بازی انجام دهید، کودک از روند انجام تست و وقت گذراندن با شما لذت خواهد برد.

مرحله سیزدهم

حالا تست رورشاخ را از طریق لینک زیر شروع کنید.

نکته:

اگر کودک در پایان آزمون احساس خستگی و بی‌حوصلگی می‌کند، زمان کوتاهی برای استراحت به او بدهید و وقتی برای تست بعدی آماده شد، آن را شروع کنید. توجه داشته باشید که در طول فرآیند انجام تست‌ها، اگر تمام مراحل را به شکل بازی انجام دهید، کودک از روند انجام تست و وقت گذراندن با شما لذت خواهد برد.

مرحله چهاردهم

حالا تست رفتار کودک آیبرگ ECBI را از طریق لینک زیر شروع کنید.

گزارش‌ها

برای مشاهده نمونه گزارش کلیک کنید.

تست‌های شخصیت ۵ تا ۶ سالگی می‌تواند به ما کمک کند تا با طرز تفکر آن‌ها آشنا شویم و رفتارهایشان را بسنجیم. در فرآیند سنجش شخصیت کودک، می‌توان با موارد ارزشمندی درباره آن‌ها آشنا شد و نکات مثبت و منفی و هر اختلال احتمالی در شخصیتشان را درک کرد.

با شناخت صحیح و به موقع شخصیت کودک از طریق تست‌های شخصیت ۵ تا ۶ ، می‌توان هم جنبه‌های مثبت را تقویت کرد، هم از بروز اختلالات شخصیتی جلوگیری کرد و هم مشکلات احتمالی آینده در شخصیت کودک را از بین برد. برای اینکه شخصیت کودک را در این سن به‌طور دقیق ارزیابی کنیم، باید تست‌های استانداردی را اجرا کنیم که پس از تجزیه و تحلیل نتایج آن‌ها، طرح‌واره دقیق شخصیت کودک مشخص خواهد شد. برای تجزیه و تحلیل شخصیت کودک در این سن، از پنج آزمون معمول استفاده می‌شود (چهار تست توسط کودک و یک تست توسط والدین کودک انجام می‌شود).

https://www.testoloogy.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا