تست های شخصیت شناسی

تست روانشناسی

انواع تست‌های روانشناسی

انواع مختلف تست‌های روانشناسی چیست؟ تست‌های روانشناسی انواع مختلفی دارند: تست‌های هوش، تست‌های استعداد، تست‌های شغلی، تست‌های نگرش، تست‌های شخصیت‌شناسی و غیره. تست‌های روانشناسی عمدتاً برای تشخیص روانشناختی، غربالگری نامزدهای شغلی، موقعیت‌های تحصیلی، شناسایی رفتارهای خاص، اهداف تحقیقاتی و غیره استفاده می‌شوند. طبقه‌بندی تست‌های روانشناسی می‌تواند بر اساس ماهیت یا عملکرد آن‌ها باشد. این مقاله را بخوانید تا همه چیز را در مورد انواع تست‌های روانشناسی، کاربردها، ویژگی‌ها و موارد دیگر از آن‌ها بدانید.

ارزیابی‌های روانشناسی چیست؟

ارزیابی‌های روانشناسی یا تست‌های روانشناسی، آزمون‌های شفاهی یا کتبی هستند که برای ارزیابی رفتار یک فرد تشکیل می‌شوند. بسیاری از انواع تست‌های روانشناسی به افراد کمک می‌کند تا پویایی‌های مختلف انسان را درک کنند. تست روانشناسی به ما کمک می‌کند تا بفهمیم که چرا یک نفر در چیزی خوب است، در حالی که فرد دیگری در چیز دیگری خوب است. با این حال، انسان‌ها موجودات پیچیده‌ای هستند که نمی‌توان آن‌ها را در شاخه‌های خاصی تعریف و طبقه‌بندی کرد. ماهیت ذهنی انسان‌ها و تفاوت‌های فردی اغلب باعث انتقاد در تست‌های روانشناسی شده است.

 

تست روانشناسی

 

 

طبقه‌بندی انواع آزمون‌های روانشناسی به شرح زیر است:

 • با توجه به ماهیت تست‌های روانشناسی از نظر روش استاندارد و غیر آزمونی تست.
 • با توجه به عملکردهای تست‌های روانشناسی مانند تست‌های هوش، تست‌های شخصیت‌شناسی، فهرست علاقه‌مندی‌ها، تست‌های استعداد و غیره.
 • ویژگی‌های تست‌های روانشناسی
 • ویژگی‌های کلیدی تست‌های روانشناسی به شرح زیر است:
 • پایایی: ارزیابی یا تست روانشناسی باید بدون توجه به زمان انجام آزمون، همان نتایج مشابه را ایجاد کند.
 • روایی: تست روانشناسی باید آنچه را که برای ارزیابی ایجاد شده است، اندازه‌گیری کند.
 • عینی‌گرایی: ارزیابی باید عاری از هرگونه تمایل شخصی برای امتیازدهی، تفسیر امتیازدهی یا اجرای آن باشد.
 •  استانداردسازی: تست باید از نظر مکان، مواد و زمان برای ارزیابی و همچنین محیط آن استاندارد باشد.

انواع تست‌های روانشناسی

اکنون که در مورد ریشه‌های آن‌ها می‌دانید، بیایید بهترین و محبوب‌ترین تست‌های روانشناسی را بررسی کنیم.

 

تست‌های شخصیت‌شناسی

پرسش‌نامه شخصیتی ۱۶ عامل کتل (16PF)، پرسش‌نامه اختلال شخصیت مرزی (BPI)، آزمون اندریافت موضوع (TAT)، تست رورشاخ.
 

تست‌های پیشرفت

آزمون پیشرفت تحصیلی کافمن

(K-TEA)، آزمون پیشرفت فردی وکسلر، مجموعه آزمون‌های روانی-آموزشی وودکاک-جانسون (پیشرفت).

تست‌های نگرش مقیاس لیکرت، مقیاس ترستون و غیره.
تست‌های استعداد آزمون استدلال انتزاعی، آزمون استدلال تصویری و غیره.
تست‌های هوش هیجانی پرسش‌نامه صلاحیت‌های احساسی و اجتماعی، آزمون هوش هیجانی مایر-سالووی-کاروسو (MSCEIT) و غیره.
تست‌های هوش آزمون انفرادی پیشرفت تحصیلی وکسلر، مقیاس هوشی وکسلر برای بزرگسالان، آزمون هوش غیرکلامی جهانی.
تست‌های ارزیابی عصب روانشناختی آزمون سریع امونز، پرسش‌نامه افسردگی بک، پرسش‌نامه اضطراب بک و مقیاس ناامیدی بک.
تست‌های تصویری تست لکه جوهر رورشاخ، آزمون اندریافت موضوع (TAT)، آزمون آدمک گودیناف، آزمون خانه-درخت-آدم.
تست‌های مشاهده‌ای (مستقیم) مشاهده مستقیم.

 

در اینجا ۹ نوع اصلی تست‌های روانشناسی آورده شده است:

 1.  تست‌های شخصیت‌شناسی
 2. تست‌های پیشرفت
 3. تست‌های نگرش
 4.  تست‌های استعداد
 5. تست‌های هوش هیجانی
 6. تست‌های هوش
 7. تست‌های ارزیابی عصب روانشناختی
 8. تست‌های تصویری
 9. تست‌های مشاهده‌ای (مستقیم)

انواع تست‌های هوش

آلفرد بینه، پیشگام تست‌های هوش، اولین کسی بود که تست هوش را برای ارزیابی دانش‌آموزان فرانسوی ایجاد کرد تا مشخص کند که کدام یک از دانش آموزان نیاز به کمک ویژه دارند. او به زودی متوجه شد که چند نفر از دانش‌آموزان می‌توانستند سؤالات بسیار پیشرفته‌تری را که دانش‌آموز معمولی قادر به حل آن نبود، حل کنند. سپس متوجه شد که عوامل مختلفی در ارزیابی هوش افراد نقش دارند که این امر باعث می‌شود که این اصطلاح چند بعدی باشد. سپس تست بینه – سیمون را ساخت که مورد بازنگری قرار گرفت و با نام تست استنفورد – بینه که به آزمون استاندارد هوش در ایالات متحده تبدیل شد، به زودی تست‌های هوش بسیاری برای گروه‌های مختلف مردم شکل گرفت. روانشناسان شروع به مداخله در متغیرهای احتمالی و تست‌های روانشناسی مانند مقیاس‌های هوشی وکسلر، ماتریس‌های پیش‌رونده رِیوِن و غیره کردند.

در اینجا انواع اصلی تست هوش آورده شده است:

 • آزمون انفرادی پیشرفت تحصیلی وکسلر
 • تست‌های ناتوانی‌های شناختی وودکاک جانسون ۳
 • مقیاس هوشی وکسلر برای بزرگسالان
 • مقیاس هوش استنفورد – بینه
 • آزمون موفقیت فردی Peabody
 • آزمون هوش غیرکلامی جهانی
 • مقیاس‌های توانایی افتراقی

تست‌های شخصیت‌شناسی

قبلاً از فرنولوژی (اندازه‌گیری برجستگی‌های روی جمجمه) برای ارزیابی شخصیت افراد استفاده می‌شد. تست شخصیت‌شناسی رفتارها، احساسات، ویژگی‌های رفتاری و محیطی، نگرش‌ها و حتی اختلالات بالینی افراد را ارزیابی می‌کند. هر تست شخصیت برای اندازه‌گیری یک متغیر خاص یا مقایسه دو متغیر استفاده می شود. برای مثال، مشکلات عاطفی نوجوانان یا آسیب شناسی‌های روانی با استفاده از پرسشنامه شخصیت چند مرحله ای مینه سوتا (MMPI-A) غربالگری می شوند. بسته به نوع نمونه ای که می خواهید آزمایش کنید، نسخه های مختلفی از (MMPI) وجود دارد.

یکی دیگر از انواع منحصربه‌فرد تست شخصیت‌شناسی، ارزیابی فرافکنی است. ارزیابی‌های فرافکنی بسیار رایجی که استفاده می‌شوند، تست نگرش موضوعی و تست لکه جوهر رورشاخ است. این آزمون‌های روانشناسی فرافکنی برای آزمایش واکنش فرد به محرک خاصی که با استفاده از تصاویر، احساسات پنهان مختلف، افکار یا باورهای زیربنایی را برمی‌انگیزد، تشکیل می‌شوند.

‌انواع تست‌های شخصیت‌شناسی در روانشناسی به شرح زیر است:

 • تست‌های عینی شخصیت‌شناسی: MMPI
 • تست‌های فرافکن شخصیت‌شناسی: تست لکه جوهر رورشاخ و تست نگرش موضوعی

 

 

تست‌های استعداد

همانطور که در بالا ذکر شد، انسان‌ها توانایی‌ها و تخصص‌های خاصی دارند. فردی که ذهن خلاقی دارد، ممکن است لزوماً مغز محاسباتی نداشته باشد. چنین توانایی‌ها و علایق متفاوتی با استفاده از آزمون‌های استعداد آزمایش می‌شوند. از این آزمون برای پیش‌بینی دامنه آینده یک فرد یا آزمایش اینکه آیا یک فرد دارای مجموعه مهارت خاصی است، استفاده می‌شود. با این حال، زمانی که دوباره از پیچیدگی‌های انسانی صحبت می‌کنیم، لازم به یادآوری است که انسان‌ها به روش‌های خود غیرقابل درک و غیرقابل پیش‌بینی هستند و این مسئله همیشه جایی برای ابهام باقی می‌گذارد. آزمون‌های مختلف استعداد برای دانش‌آموزان و کارمندان داده می‌شوند. بسیاری از آزمون‌های توانایی نیز تحت آزمون‌های استعداد قرار می‌گیرند. (به عنوان مثال: ارزیابی فردی به نام ادوارد که می‌خواهد افسر پلیس شود. برای چنین شغل هوشیار، شجاعانه و ریسک‌پذیری، ادوارد باید مهارت‌ها و توانایی‌های خاصی برای انتخاب شدن داشته باشد.) برخی از اشکال رایج آزمون‌های استعدادی که استفاده می‌شوند عبارتند از: آزمون پذیرش فارغ‌التحصیلان رشته‌های مدیریتی (GMAT)، آزمون سنجش توانایی‌ها و معلومات فارغ‌التحصیلان (GRE)، آزمون ارزیابی تحصیلی (SAT) و غیره.

تست‌های سرعت و قدرت

نوع دیگری از تست‌های روانشناسی در لیست ما تست‌های سرعت و قدرت است. این آزمایشی است که در آن عملکرد در درجه اول، بر اساس سرعتی که فرد به‌طور کلی با آن کار می‌کند، اندازه گرفته می‌شود. جایگزین دیگر می‌تواند جایی باشد که آزمون دشوار است و به متقاضی یا فرد هر مقدار زمانی که بخواهد داده می‌شود. این نوع آزمون‌ها که در آن‌ها امتیاز فرد منحصراً بر اساس توانایی او در پاسخگویی صحیح به سؤال می‌باشد و از زمانی که برای آزمون گذاشته است صرف نظر می‌شود، به عنوان تست قدرت شناخته می‌شوند. به عنوان مثال می‌توان تست‌هایی مانند تست مهارت کار با موچین و غیره را نام برد.

تست هوش هیجانی

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که به‌طور ناگهانی سر کسی فریاد می‌زنید یا بی‌دلیل گریه می‌کنید؟ ما باید این احساسات خشم و غم خود را کنترل و بر آن‌ها نظارت کنیم. باید احساسات خود را بدون اینکه تحت تأثیر دیگران قرار بگیریم، بشناسیم و آن‌ها را تنظیم کنیم. یک تست هوش هیجانی با ارائه موقعیت‌های مختلف به آزمون‌دهنده، به بررسی احساسات مختلف می‌پردازد تا از آن‌ها نتایج خوبی به دست بیاورد. تست هوش هیجانی بر ضرورت صداقت یک فرد در ارزیابی دقیق EQ (هوش عاطفی) تأکید می‌کند و راه‌هایی را برای بهبود آن توصیه می‌کند. اغلب مشاهده شده است افرادی که EQ بالاتری دارند بسیار منعطف‌تر و موفق‌تر از دیگران هستند. حتی اگر هوش هیجانی بتواند با عوامل دیگری مانند شخصیت یا ساختار ژنتیکی ارتباط داشته باشد، با این حال هوش هیجانی فرد ثابت نیست و می‌تواند تغییر کند. این امر اغلب به هوشیاری مداوم در اعمال شما و ارزیابی عواقب آن‌ها نیاز دارد.

تست‌های ارزیابی عصب روانشناختی

اکنون به ابتدای مقاله، جایی که در آن به دیدگاه‌های مختلف اشاره کردیم بروید. این دیدگاه‌ها به دلیل ساختارها و مسیرهای عصبی متفاوتی است که مغز ما دارد. این تست‌ها برای اندازه‌گیری عملکرد شناختی یک فرد طراحی شده‌اند. چگونه تست می‌کنید که آیا حافظه قوی دارید یا ضعیف؟ تست‌های عصب روانشناختی، ضروری‌ترین نوع تست‌های روانشناسی هستند که برای ارزیابی بیماری‌هایی مانند آلزایمر، آسیب مغزی و اختلالات عاطفی مانند افسردگی یا اضطراب استفاده می‌شوند. این مسئله برای پزشکان مهم است که هسته اصلی مشکل را بدانند تا آن را درمان کنند. تست‌های عصب روانشناختی عواملی مانند حافظه، زبان، عملکرد اجرایی، زوال عقل، عملکرد شناختی بینایی-فضایی و سایر موارد را ارزیابی می‌کنند.

تست‌های انفرادی و گروهی

تعدادی از تست‌ها باید به صورت جداگانه انجام شوند؛ چنین آزمایشاتی را تست‌های انفرادی می‌نامند و از آن‌ها برای راهنمایی و مشاوره حرفه‌ای و کارهای بالینی و تشخیصی با افراد دارای اختلال عاطفی استفاده می‌شود. به دلیل اینکه تست‌های انفرادی هزینه بیشتری دارند، در صنعت کمتر از تست‌های گروهی استفاده می‌شوند. نمونه‌ای از تست روانشناسی فردی می‌تواند مقیاس هوش استنفورد – بینه باشد. برخلاف تست‌های انفرادی، برخی از تست‌ها معمولاً برای هدفی طراحی می‌شوند که بتوان آن‌ها را برای تعداد زیادی از افراد در صنعت انجام داد. نمونه‌هایی از آزمون‌های گروهی می‌توانند تست‌های پیشرفت حرفه‌ای پوردو، تست سازگاری و تست پرسنل شگفت‌انگیز باشند.

تست‌های انشا و عینی

تست‌های عینی احتمالاً یکی از قدیمی‌ترین روش‌های تست‌های روانشناسی است که برای بررسی توانایی داوطلب در سازماندهی و بیان افکار خود به وضوح و البته به‌طور منطقی ایجاد شده است. لرد مکولی فردی است که به دلیل معرفی این مفهوم برای خدمات اداری هند یا IAS، اعتبار یافته است. از طرف دیگر، تست عینی یک پاسخ صحیح دارد و نیازی به پاسخ یا توضیح طولانی و گسترده از داوطلبان ندارد. این آزمون‌ها عموماً برای بررسی توانایی ذهنی یا قدرت ذهنی داوطلب و بیش از همه استدلال و وضوح مفاهیم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 

انواع تست‌های روانشناسی PPT

 

انواع تست‌های روانشناسی PPT

کاربردهای تست‌های روانشناسی

تست‌های روانشناسی عمدتاً برای تجزیه و تحلیل توانایی‌ها و ویژگی‌های ذهنی یک فرد از جمله شخصیت، موفقیت، توانایی و عملکرد عصبی استفاده می‌شوند. در اینجا مهم‌ترین و اصلی‌ترین کاربرد‌های تست‌های روانشناسی آورده شده است:

 • تشخیص رفتار خاص
 • تشخیص روانشناختی
 • ابزار در جایگاه‌های تحصیلی
 • غربالگری نامزدهای شغلی
 • تفاوت‌های فردی
 • تحقیق
 • برای ارتقای خودآگاهی و درک
 • تست‌های روان‌سنجی و ارزیابی شغلی
 • توسعه سازمانی

تاریخچه تست‌ روانشناسی

روش‌های تست روانشناختی که در اصل توسط فرانسیس باتون به عنوان گروهی از تست‌ها ایجاد شد، به سال ۲۲۰۰ قبل از میلاد در چین بازمی‌گردد؛ زمانی که یک امپراتور مقامات خود را آزمایش کرد تا بداند آیا آن‌ها برای دفتر کارش مناسب هستند یا نه. از آن زمان بسیاری از سلسله‌های چینی شاهد این بوده‌اند که چنین آزمایش‌هایی به آزمایش‌های رسمی‌تری با سطوح مختلف تبدیل شده‌اند. این آزمایش‌ها در جهان تأثیری ایجاد کردند و به زودی همه کشور‌ها آن‌ها را دنبال کردند. به سرعت به زمانی که تمام جهان با جنگ جهانی اول ضربه خورد، این دوران به عنوان یک بحران وخیم در دنیای روانشناختی عمل کرد. بسیاری از انواع تست‌های روانشناختی برای ارزیابی سربازان ارتش و فیلتر کردن سربازانی که از «موج‌گرفتگی» یا اختلال اضطراب پس از سانحه رنج می‌برند، طراحی شده است. چنین غربالگری‌های شدیدی ممکن است در دنیای امروز قدیمی به نظر برسند، اما این یک نقطه عطف در روانشناسی بود چرا که منجر به اولین تست شخصیت‌شناسی در جهان شد.

 

منبع:

Types of Psychological Tests

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا