تست های شخصیت شناسی

تست شخصیت‌ شناسی

تست شخصیت‌شناسی MBTI چیست؟

تست شخصیت‌شناسی MBTI بر اساس پاسخ‌های هر فرد، برای پی بردن به شخصیت منحصر به فرد آن‌هاست. MBTI به این سؤال پاسخ می‌دهد که چرا همه افراد در جهان شخصیت متفاوتی دارند و هیچ‌کس یک فرد ایده‌آل نیست. امروزه MBTI در حال کسب محبوبیت است و به عنوان یک روش طبقه‌بندی شخصیت نسبتاً دقیق استفاده می‌شود. این تست به افراد کمک می‌کند تا خود و اطرافیانشان را درک کنند یا مشاغل مناسب را دنبال کنند.

بر اساس نتایج آزمون MBTI، فرد متوجه خواهد شد که به کدام یک از ۱۶ گروه شخصیتی زیر تعلق دارد:

 • ISTJ – تدارکاتچی: افراد عمل‌گرا و واقع‌اندیش، کسانی که در قابل اعتماد بودنشان جای شکی نیست.
 • ISTP – چیره‌دست: آزمایش‌کنندگانی جسور و عمل‌گرا، استادان همه نوع ابزار.
 • ISFJ – مدافع: محافظانی بسیار متعهد و گرم، همیشه آماده دفاع از عزیزان خود هستند.
 • ISFP – ماجراجو: هنرمندانی انعطاف‌پذیر و جذاب، همیشه آماده کشف و تجربه چیزهای جدید هستند.
 • INFJ – حامی: کمال‌گرایانی ساکت و پر رمز و راز، در عین حال بسیار الهام‌بخش و خستگی‌ناپذیر.
 • INFP – میانجی: افراد شاعرمسلک، مهربان و نوع‌دوست، همیشه مشتاق کمک به هدفی خوب هستند.
 • INTJ – معمار: متفکران دارای تخیل و استراتژی که برای همه چیز برنامه دارند.
 • INTP – منطق‌دان: مخترعان نوآور که عطش سیری‌ناپذیر برای دانش دارند.
 • ESTP – کارآفرین: افرادی هوشمند، پرانرژی و بسیار اهل درک که واقعاً از زندگی کردن حاشیه لذت می‌برند.
 • ESTJ – مجری: مدیران عالی، بی‌نظیر در مدیریت امور – یا مردم.
 • ESFP – سرگرم‌کننده: افراد خودانگیخته، پرانرژی و مشتاق – زندگی کردن در اطراف آن‌ها هرگز کسل‌کننده نیست.
 • ESFJ – سفیر: افرادی فوق‌العاده مراعاتگر، اجتماعی و محبوب، همیشه مشتاق کمک کردن هستند.
 • ENFP – پیکارگر: روح‌های آزاد مشتاق، خلاق و خوش‌مشرب که همیشه می‌توانند دلیلی برای لبخند پیدا کنند.
 • ENFJ – قهرمان: رهبران کاریزماتیک و الهام‌بخش، قادر هستند شنوندگان خود را هیپنوتیزم کنند.
 • ENTP – مجادله‌گر: متفکران هوشمند و کنجکاو که نمی‌توانند در برابر وسوسه چالش فکری مقاومت کنند.
 • ENTJ – فرمانده: رهبران جسور، دارای تخیل و اراده قوی که همیشه راه حلی را پیدا می‌کنند – یا حتی می‌سازند.

 

 

روند شکل‌گیری و توسعه آزمون MBTI

در طول جنگ جهانی دوم، مایرز و بریگز با این باور که آگاهی از ترجیحات شخصیتی به زنان کمک می‌کند تا برای اولین بار وارد نیروی کار صنعتی شوند، شروع به ایجاد شاخص‌های شخصیتی کردند.

امروزه MBTI یک ابزار پرکاربرد در دنیا با ۱۸ زبان مختلف است. تقریباً ۸۰ درصد از شرکت‌های موجود در فهرست فرچون ۵۰۰، از این روش برای تجزیه و تحلیل شخصیت کارکنان استفاده می‌کنند. چرا که این تست به آن‌ها کمک می‌کند تا کارکنان خود را در جایگاه شغلی مناسبی قرار دهند که با شخصیت آن‌ها مطابقت داشته باشد. MBTI یک آزمون است اما برای خواندن نتایج به متخصص نیاز دارد. پس از آزمون، یک دور مصاحبه حضوری با روانشناسان انجام می‌شود. در ایالات متحده و سایر کشورها، شاخص نوع مایرز و بریگز، مایرز و بریگز و MBTI، علائم تجاری ثبت شده بنیاد مایرز و بریگز هستند.

 تئوری مبتنی بر علم تست شخصیت‌شناسی MBTI

می‌توان گفت که نظریه یونگ در کتاب «انواع روان‌شناختی» که در سال ۱۹۲۳ منتشر شد (اولین بار در سال ۱۹۲۱ به زبان آلمانی منتشر شد) پیش‌فرض کار بریگز است که متوجه شد شباهت‌هایی وجود دارد. این نظریه بر اساس وجود ۴ عملکرد شناختی اصلی در انسان است: افکار، احساسات، حواس و شهود. این عملکردها بسیار شبیه به ۴ جفت دوگانه MBTI هستند. با این حال، این نظریه کاملاً مبتنی بر مشاهدات ذهنی و تجربیات شخصی یونگ به جای شواهد علمی عینی است. او توضیح داد که انسان‌ها غرایز بی‌شماری دارند که از درون برانگیخته می‌شوند و ما به‌طور طبیعی به درونگرایی – برونگرایی، احساس – شهود، احساس – تفکر متمایل می‌شویم.

بعدا، مایرز و بریگز بخش چهارم را اضافه کردند: قضاوت – ادراک (راهی که با آن بتوان بر دنیای بیرون تأثیر گذاشت) و سپس یک سیستم طبقه‌بندی از ۱۶ تیپ شخصیتی با ۴ معیار فوق ایجاد کردند. هر یک از ۱۶ تایپ شخصیتی طبقه‌بندی شده، دارای ویژگی‌ها و خواص متفاوتی هستند و این سیستم طبقه‌بندی نه تنها ویژگی‌ها را شناسایی می‌کند بلکه به تجزیه و تحلیل، تفسیر و پیش‌بینی رفتار هر یک از ویژگی‌های شخصیتی مختلف افراد کمک می‌کند.

بریگز قبل از خواندن نظریه یونگ، فرضیه خود را نیز مطرح کرد که بر اساس آن می‌توان افراد را به چهار نوع خلق و خوی اصلی تقسیم کرد: مراقبه، خودانگیخته، اجرایی و اجتماعی. این فرضیه نیز تنها بر اساس مشاهدات او از افراد خانواده است. زمانی که مایرز و بریگز ارزیابی MBTI را توسعه دادند، هدف بلند مدت آن‌ها این بود که نظریه یونگ در مورد تیپ‌های شخصیتی را در دسترس عموم قرار دهند.

در عین حال، مطالعات انسان‌شناختی شخصیت انسان (که راهی برای بررسی ویژگی‌های چهره برای تحلیل و پیش‌بینی شخصیت و رفتار است) توسط چندین محقق دیگر نیز مورد بررسی قرار گرفته است. اما روانشناسی به تدریج تحت تسلط نظریه‌های «روان پویایی» فروید یا «بازتاب‌های شرطی» پاولف قرار گرفت. این باعث می‌شود این مطالعات همراه با تحقیقات یونگ فراموش شوند.

۴ معیار طبقه‌بندی شخصیت در سیستم MBTI

MBTI بر اساس ۴ معیار اصلی است که در واقع ۴ جفت دسته‌بندی در جهان‌بینی انسان می‌باشد و از آن برای ارزیابی و تحلیل شخصیت انسان استفاده می‌شود.

 

 

الگوی طبیعی: برونگرایی و درونگرایی

اولین گروه در دسته آزمون شخصیت MBTI گروه گرایش طبیعی برونگرایی و درونگرایی است که به عنوان دو گرایش متضاد محسوب می‌شوند. این‌ها گرایش‌های رفتاری است که فرد می‌تواند همزمان با خود، در دنیای بیرون نیز با آن‌ها روبرو شود. این معیار با حرف اول در گروه شخصیتی نشان داده می‌شود: E – I و نشان دهنده تمایلی است که در آن هر فرد از انرژی‌ها، افکار و احساسات خود استفاده می‌کند.

 • درونگرا فردی است که به گوشه گیری تمایل دارد و شامل افکار، احساسات و تخیل است.
 • برونگرا فردی است که به دنیای بیرون تمایل دارد و شامل فعالیت‌ها، افراد و مسائل است.

فهمیدن و درک کردن جهان: حسی و شهودی

در گروه‌های تست شخصیت MBTI جفت درک کردن و فهمیدن جهان، ویژگی حسی و شهودی، تمایل به نشان دادن مخالفت در شیوه‌ای است که افراد برای درک چیزها و پدیده‌های اطراف خود به کار می‌برند. ادراک جهان که با حرف دوم در گروه شخصیتی نشان داده می‌شود: N – S، تمایلی است که هر فرد برای جذب اطلاعات بیرونی انتخاب می‌کند.

انسان از طریق حواس خاصی دنیای اطراف خود را درک می‌کند، مثلاً حس بینایی رنگ‌ها و تصاویر را تشخیص می‌دهد، بو و صدا از طریق شنوایی درک و تجزیه و تحلیل می‌شود. همچنین، ۵ حس اصلی انسان که به‌طور پیوسته با هم چیده شده‌‌اند، اکثر رویدادهای واقعی همزمان را طبقه‌بندی می‌کنند تا به راحتی اطلاعاتی را که در گذشته اتفاق افتاده است ارائه دهند.

اگر از شهود برای درک جهان استفاده شود، مغز واحدی است که مسئول درک، تفسیر، تجزیه و تحلیل و بازنویسی مدل‌های اطلاعاتی است که از آن می‌توان تمام جریان‌های داده را قبل و بعد از آن جمع‌آوری کرد و در عین حال مدل‌ها را مرتب کرد و ارتباطی بین آن‌ها برقرار کرد. در این مرحله، مغز باید تا حد امکان برای حدس و گمان و تخمین آینده عمل کند.

افراد گروه S جهان را از طریق حواس خاصی مانند بینایی، بینی، بویایی، شنوایی، تصویر، بویایی و صدا درک می‌کنند. آن‌ها با واقعیت تیزبین هستند، به جهان به گونه‌ای که آن را از طریق حواس ۵ گانه درک می‌کنند، باور دارند. در مقابل، دنیای افراد گروه N تمایل بیشتری به شهودی دارد (شامل مدل‌ها، تصوراتی که آن‌ها از داده‌هایی که جمع‌آوری می‌کنند، دریافت کرده و سپس آن‌ها را نظم می‌دهند.

تصمیم‌ها و انتخاب‌ها: تفکر و احساس

در آزمون شخصیت MBTI، تفکر و احساس دو گرایش متفاوت در نحوه انتخاب یک گزینه یا پاسخ افراد برای یک مشکل خاص هستند. این معیار که با حرف سوم در گروه شخصیتی نشان داده می‌شود: T یا  F، تمایلاتی را نشان می‌دهد که هر فرد انتخاب می‌کند و در هنگام تصمیم‌گیری طبیعی‌ترین احساس را دارد.

در مغز انسان، مهم‌ترین بخش دلیل است، نقش آن یافتن اطلاعات مربوطه بر اساس درست یا غلط، چپ یا راست است. سپس با استفاده منطقی از نتیجه‌گیری، مشخص‌ترین، با اعتبارترین و علمی‌ترین پاسخ را به‌طور مستقیم ارائه می‌دهد.

به علاوه، بخش عاطفی در عین حال موضوع را بر اساس مسائل کلی عاطفه در نظر می‌گیرد و آن عوامل بدون اینکه بتوانند بیان واضحی داشته باشند، با یکدیگر تعامل دارند، این ماهیت احساسات است که توسط مغز تعیین می‌شود.

گروه T بر اساس شناسایی اطلاعات مربوطه و معیارهای درست و غلط تصمیم‌گیری خواهد کرد. آن‌ها همیشه منطق را دریافت می‌کنند تا دقیق‌ترین و علمی‌ترین پاسخ را بدهند. برعکس، گروه F بر اساس احساساتی مانند عشق، نفرت، دوست داشتن و تنفر انتخاب می‌کند.

 

 

روش عمل: قضاوت (اصل) و درک (قابل تغییر)

گروه آخر تست شخصیت MBTI روشی است که افراد برای نشان دادن تأثیر خود بر دنیای بیرون انتخاب می‌کنند. این معیار که با حرف چهارم در گروه شخصیتی نشان داده می‌شود: P یا J، نشان دهنده سبک زندگی هر فرد است.

به این ترتیب مغز فرد بر اساس اصول برنامه‌ریزی‌شده قبلی کار می‌کند. مغز برای دستیابی به یک برنامه مشخص و آماده، به همه جزئیات به‌طور واضح و طبیعی نزدیک خواهد شد. گاهی مردم برای تناسب با شرایط و برنامه‌ای که قبلاً ذکر شده، مجبور هستند که تغییر را بپذیرند.

افراد گروه J روش علمی مبتنی بر اصول دارند که برنامه‌ریزی و نقشه راهی را در فرآیند به دست آوردن اهداف ارائه می‌کنند. در مقابل، گروه P – گروه افراد منعطف – گاهی اوقات تغییراتی را در تناقض با طرح اولیه می‌پذیرد تا با وضعیت واقعی مطابقت داشته باشد و بتواند بهترین واکنش‌ها و محرک‌ها را در یک زمان مشخص ایجاد کند.

منبع

https://www.xpersonalitytest.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا