مقالات

تست هوش 4 ساله

تست هوش 4 سالگی

راهنمای تست

لطفاً برای انجام دقیق تست هوش 4 سالگی، دستورالعمل‌های زیر را به دقت دنبال کنید:

مرحله اول

یک دسته مداد رنگی که شامل هفت رنگ آبی، سبز، قرمز، زرد، بنفش، قهوه‌ای و مشکی می‌شود را به کودک بدهید.

مرحله دوم

یک مداد مشکی معمولی به کودک بدهید.

مرحله سوم

یک پاک‌کن و یک مدادتراش به کودک بدهید.

مرحله چهارم

یک کاغذ سایز A4 را به صورت عمودی جلوی کودک قرار دهید.

مرحله پنجم

حالا به کودک بگویید:

«یک آدم رو تا جایی که می‌تونی روی کاغذ بکش و اگه خواستی اون رو رنگ کن.»

 

نکته برای انجام تست هوش 4 سالگی

دستور آزمون باید دقیقاً همانطور که ذکر شد انجام شود و در صورت اعمال هر گونه تغییر در روند تست یا گفتن جملات اضافی به کودک، نتیجه تست به‌طور قابل توجهی تغییر می‌کند و اعتباری نخواهد داشت. باید به کودک اجازه داد تا بدون هیچ کمک، انتقاد و تلقینی، هر طور که می‌خواهد نقاشی کند. شما می‌توانید تنها وقتی که کودک در هنگام نقاشی کشیدن شک می‌کند، به او بگویید «خوب است، ادامه بده» تا او را تشویق کنید. اگر کودک در مورد روش نقاشی سؤال کرد، به او بگویید: تو می‌توانی به هر شکلی که می‌خوای نقاشی کنی، مطمئناً خوب می‌شود.»

کودک باید در انتخاب مکان شخص روی کاغذ، ابعاد آن، جهت کاغذ که ممکن است با جهتی که کاغذ را به او داده‌اید فرق داشته باشد، جنس شخص، استفاده از خط‌کش، عناصر اضافی غیر از موضوع مشخص شده، رنگ‌هایی که در رنگ‌آمیزی استفاده می‌کند یا حتی امتناع از رنگ‌آمیزی با رنگ‌ها آزاد باشد. از آنجایی که تمام این انتخاب‌های کودک می‌تواند در تجزیه و تحلیل آزمون معنادار باشد، هر گونه دخالت در روند نقاشی گزارش تست را تغییر داده و منجر به تحلیل نامناسب می‌شود. در نتیجه، تست را دقیقاً طبق دستور انجام دهید و به هیچ وجه در روند نقاشی کودک دخالت نکنید.

مرحله ششم

حالا از نقاشی کودک عکس بگیرید و آن را آپلود کنید.

مرحله هفتم

نتیجه تست شما توسط روانشناسان حرفه‌ای تجزیه و تحلیل می‌شود و ظرف ۳ روز کاری تحویل داده می‌شود.

 

توضیحات

بهره هوشی (IQ) یکی از مهم‌ترین عوامل برای شناسایی ناتوانی‌های شناختی، ذهنی و یادگیری است و همچنین می‌توان از آن به عنوان شاخصی برای توانایی‌های شناختی، ذهنی و ویژه فرد استفاده کرد. یافتن بهره هوشی کودکان می‌تواند در درک استعدادها و توانایی‌های آن‌ها مؤثر باشد و همچنین در صورت وجود مشکلات شناختی یا ذهنی، به مداخله زودهنگام که برای آن مشکل مفید است، کمک کند.

برای درک بهره هوشی کودکان، تست‌های استاندار خاصی در دسترس است و از میان آن‌ها، ما می‌توانیم یکی از معروف‌ترین و معتبرترین آن‌ها یعنی «تست آدمک گودیناف Goodenough» که همچنین به عنوان (D.A.P) شناخته می‌شود را اجرا کنیم. از جنبه‌های مثبت این آزمون می‌توان به اعتبار مناسب و پشتوانه علمی قوی آن اشاره کرد. ضمناً انجام این تست برای خردسالان به راحتی قابل اجرا است و کودک در فرآیند انجام آن، از همکاری احساس رضایت و خوشحالی می‌کند. بر این اساس، آزمون فوق هم در اجرا و هم در بیان ماهیت هوش کودک، مورد توجه متخصصان قرار گرفته است.

تست هوش 4 الگی با تجزیه و تحلیل نقاشی کودک، بهره هوشی او را در هفت دسته‌بندی ارزیابی می‌کند. این هفت دسته‌بندی شامل موارد زیر می‌شوند:

۵۰-۰ عقب‌ماندگی ذهنی شدید

۶۵-۵۰ عقب‌ماندگی ذهنی متوسط

۸۰-۶۵ عقب‌ماندگی ذهنی خفیف

۹۰-۸۰ حد مرزی

۱۱۰-۹۰ متوسط

۱۳۰-۱۱۰ عالی

۱۳۰ به بالا خیلی عالی

در طول این تست، از کودک خواسته می‌شود تا یک آدم بکشد و بعد از آن، نقاشی او توسط روانشناسان مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد و سپس توانایی‌های ذهنی کودک به‌طور دقیق ارزیابی می‌شود.

 

https://www.testoloogy.com/product/iq-test-4-years-old/

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا